Post dodany przez... on 6 października 2023

Amerykańska przyroda urzeka, zachwyca i przyciąga niczym magnes, dlatego Obozy Górskie jeżdżą do USA co roku! I za każdym razem oferujemy Wam nową, pełną przygód trasę. W sierpniu lecimy do San Franisco, pokonać 4000 kilometrów. Odwiedzimy Yosemite National Park, zobaczymy najwyższe drzewa świata, czyli sekwoje wieczniezielone, pobiegamy w legendarnym Eugene, czy Lake Tahoe. Czas na więcej szczegółów!

Widok z krawędzi Yosemite Falls na Dolinę Yosemite

Wyjazdy do USA to „oczko w głowie” naszej firmy. Ta wyprawa będzie już dziewiątą, organizowaną przez naszego trenera Macieja Żukiewicza, który przemierzył aż 18 stanów i 24 parki narodowe pokonując niemal 120 tys. kilometrów.  Uwielbiamy tamtejsze tereny, widoki, olbrzymie przestrzenie, gdzie biegacz-turysta czuje się naprawdę wolny. Za każdym zakrętem i na każdym szlaku widoki zaskakują swoją różnorodnością i pięknem a infrastruktura tamtejszych Parków Narodowych jest doskonale wkomponowana w dziką przyrodę. Dzięki temu można dojechać praktycznie wszędzie a potem „zakurzyć” sobie buty na kanionowym szlaku, leśnej ścieżce czy górskiej drodze. Charakter obozu sprawia, że jadąc autem nieustannie zwiedzamy, oglądamy widoki dostępne do tej pory tylko w filmach o „Dzikim Zachodzie”. Dzięki biegowej formie poruszania się jesteśmy w stanie zwiedzić znacznie więcej parków, w znacznie krótszym czasie niż przeciętny turysta a to sprawia, że wsiadamy do auta i wyruszamy ku nowym widokom. Czas na prezentację planu wyjazdu „SIERPIEŃ 2024”!

San Francisco

Miasta, nie są mocną stroną USA, jednak położenie i mosty San Francisco stanowią wyjątek od tej reguły. Pojedziemy na legendarny Golden Gate i z perspektywy wzgórz będziemy podziwiać widok na Zatokę San Francisco, Pacyfik oraz most.

Podczas obozu w Kalifornii, Maciej Żukiewicz i Aleksandra Niwińska, widok na most Golden Gate
Ścieżka biegowa w Marin Hedlands

Yosemite National Park

To bez wątpienia jedno z najwspanialszych przyrodniczo miejsc Stanów Zjednoczonych i najchętniej odwiedzany park w Kalifornii. Słynne szczyty Half Dome i El Capitan są wizytówką tego miejsca, jednak liczne wodospady na czele z Yosemite Falls (liczącym ponad 750 metrów wysokości), oraz pionowe skały i niesamowita Dolina Yosemite robią równie piorunujące wrażenie. To zbyt piękny park, aby spędzić w nim jeden dzień. Dlatego będziemy eksplorować jego dwie części. Wyższą z przełęczą Tioga Pass oraz niższą, czyli Yosemite Valley. W planie będzie wejście na El Capitan, czyli szczyt, po którego pionowej ścianie wspiął się bez asekuracji guru wspinaczki free solo, Alex Honnold. My wybierzemy oczywiście ogólnodostępny szlak pieszy :).

Yosemite Falls

Redwood National Park

Odwiedzimy dom najwyższych obecnie drzew świata. Sekwoje wieczniezielone rosną nawet do 115 metrów. Zostało ich już bardzo niewiele i rosną wyłącznie w północnej Kalifornii i Oregonie w wąskim pasie wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Las Redwood jest magiczny i poczujemy się w nim niczym krasnoludki. Najwyższą sekwoją jest obecnie Hyperion (115,85 metra) oraz Helios i Ikarius (114 metrów). Do najwyższego egzemplarza nie wolno się zbliżać i nie prowadzi do niego szlak z uwagi na niezwykłą cenność drzewa, jednak przekraczające 100 metrów okazy będziemy mieć na wyciągnięcie ręki .

Crater Lake National Park

Oprócz kalifornijskich atrakcji na naszej drogowej mapie znajdzie się także Oregon, ze swoją perłą w koronie… Crater Lake. To najgłębsze jezioro USA o głębokości 594 metrów i jedno z najbardziej dziewiczych na Ziemi. Powstało po wybuchu wulkanu Mazama 7700 lat temu. Od tej pory wyłącznie śnieg i deszcz zasilają jezioro wodą. Nie ma ono dostępu do żadnej rzeki. Wokół jeziora jest szlak i liczne punkty widokowe – zatem okazji do biegania i pięknych zdjęć będzie naprawdę sporo!

Crater Lake

Silver Falls i Eugene

To będzie malownicza wycieczka marszobiegowa. W tym stanowym parku na liczącej nieco ponad 11 kilometrów trasie znajduje się aż 10 wodospadów, z czego najwyższy ma ponad 50 metrów wysokości. Oprócz tego czeka nas nocleg i poranne bieganie w Eugene, gdzie odbywały się mistrzostwa świata w lekkiej atletyce w 2022 roku. To najsłynniejszy stadion lekkoatletyczny w USA, należy do uniwersytetu i jeśli nie będzie wówczas żadnych zawodów – jest dostępny dla amatorów.

South Fall w Silver Falls State Park

John Day Fossil Beds National Monument

Ten malowniczy znajdujący się w centralnej części Oregonu park jest mało znany polskiemu turyście, jednak kolory gleby i skał a właściwie wszystkie możliwe odcienie czerwonego, różowego, pomarańczowego oraz żółtego zapadną Wam głęboko w pamięć. Wybierzemy się na kilka krótkich szlaków, aby nacieszyć oczy tymi zjawiskowymi skamieniałymi wydmami oraz skałami. Oprócz tego będziemy mieli okazję podziwiać liczne skamieniałości znalezione wzdłuż koryta rzeki John Day.

Painted Hills

Timber Gulch

To miejsce nie jest ani Parkiem Narodowym, ani Narodowym Monumentem, to po prostu niezwykła formacja skalna kompletnie odbiegająca od krajobrazu Oregonu. Ten niewielki rezerwat Leslie Gulch z drogą Timber Gulch jest nieporównywany z niczym, co mogliśmy do tej pory oglądać na terenie Stanów Zjednoczonych. Nic tylko porzucić auto, założyć biegowe buty i ruszyć na przebieżkę!

Jezioro Tahoe

Nasz wyjazd jest dość męczący i nie ma czasu na standardowe, urlopowe „plażowanie”. Każdy biegać potrzebuje jednak odrobiny regeneracji. Wybierzemy się nad krystalicznie czyste, położone niemal 2000 m.n.p.m. jezioro Tahoe. Mający niemal 500 km2 akwen dzielący Nevadę i Kalifornię będzie okazją do odrobiny wypoczynku. Zrobimy oczywiście przebieżkę wzdłuż jego brzegów, gdyż szlaków w okolicy jest mnóstwo, jednak nie wykąpać się w takim jeziorze to po prostu grzech! Jego przejrzystość wynosi aż 20 metrów! Topniejący z 4 tysięczników Sierra Nevada śnieg zasila to miejsce wodą przy okazji każdych wiosennych roztopów. To drugie najgłębsze jezioro w Ameryce, zaraz po wspomnianym Crater Lake.

Jezioro Tahoe i widok na góry Sierra Nevada

Jeśli trasa wydaje Ci się atrakcyjna to poniżej publikujemy techniczne szczegóły wyjazdu i nie pozostaje nam nic innego jak zachęcić do zapisów! Do zobaczenia w USA!

Termin wyjazdu

Lot na trasie – Warszawa – San Francisco – Warszawa

Wylot – 15.08.2024 – Warszawa-Okęcie i lądowanie w San Francisco tego samego dnia

Lądowanie – 26.08.2024 – Warszawa-Okęcie

Forma  na wyjazd

Aby sobie poradzić trzeba być regularnie trenującym biegaczem. Nie musisz być demonem prędkości, ale 15-kilometrowe dystanse nie powinny być dla Ciebie problemem. Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia górskiego, chodzi jedynie o wydolność. Przebiegłeś maraton w 4 godziny i 30 minut? Spokojnie sobie poradzisz, ale jeżeli biegasz „dyszki” w okolicach godziny i dłuższy wysiłek jest Ci obcy, warto potrenować objętość. Jest to wyjazd biegowo-wycieczkowy, nikt się nie ściga, ale nie możesz się męczyć i wszędzie chodzić, bo nie zdołasz zrobić wszystkich zaplanowanych tras. W ciągu 10 dni zrobimy około 120-150 kilometrów w różnym terenie, na wysokości średnio 1500-2500 metrów nad poziomem morza. W temperaturze od 20 do 35 stopni, jednak przy niewielkiej wilgotności.

Osoby towarzyszące

Na wyjazd może pojechać osoba, która nie biega i będzie mogła skorzystać z wyjazdu, jednak nie zrobi wszystkich tras, które zaplanowaliśmy z uwagi na kilometry i odległości, które będą do pokonania każdego dnia. Zobaczy jednak każdy park i będzie mogła wybrać się na krótsze trasy, gdyż infrastruktura parków jest bardzo dobrze rozbudowana.

Szczegóły wyjazdu

Zakładamy udział maksymalnie 10 uczestników oraz  2 trenerów, którzy będą także prowadzić samochody. Będziemy przemieszczać się dużym 15-osobowym vanem typu Ford Transit. Trasa podróży przypominająca pętlę będzie liczyć około 3500/4000 kilometrów. Będziemy spać w motelach trzygwiazdkowych lub apartamentach/domach w zdecydowanej większości ze śniadaniem typu kontynentalnego lub ciepłego (tosty, płatki z mlekiem, muffinki, gofry, soki, jajecznica, omlety itp.) wliczonym w cenę noclegu, nieopodal Parków Narodowych, czy stanowych. Po śniadaniu będziemy wyruszać na naszą codzienną wyprawę i przemieszczać się dalej. Dziennie będziemy spędzać w samochodzie średnio kilka godzin, bowiem w USA przestrzenie są ogromne, będzie co jednak podziwiać patrząc przez szybę.

Będziemy zakwaterowani w pokojach 2-3-4 osobowych z dwoma, dużymi podwójnymi łóżkami typu Queen. Zgodnie ze standardami amerykańskimi. Razem w pokojach będą jadące pary, lub panowie i panie oddzielnie.

Bagaż

Jeżeli nie ruszasz się nigdzie bez olbrzymiej walizki, to oprócz biegowych treningów, trenuj pakowanie. Dopuszczalny bagaż to teoretycznie 23 kg, ale walizka zajmuje bardzo dużo miejsca w aucie i jest niemożliwa do upchnięcia. Preferowane są plecaki lub torby sportowe o wymiarach większego bagażu podręcznego. Można będzie go jednak nadać, gdyż bilet obejmuje bagaż nadawany. Wystarczą Ci wyłącznie ubrania biegowe.

Pogoda

W sierpniu temperatura oscyluje w okolicach 25-30 stopni, od ekstremalnych upałów będzie nas chronić wysokość a także niska wilgotność powietrza (ok. 20-25%). Wyjątkiem może być jeden dzień w Yosemite, gdzie dolina jest na wysokości 1000 metrów i temperatura może tam przekraczać 30 stopni.

Cena oraz terminy płatności
Cena – 7999 zł

+ 1200 dolarów

Zadatek w wysokości 2000 zł należy wpłacić po zapisaniu się, najpóźniej do dnia 1 marca 2024. Tylko zadatek jest równoznaczny z rezerwacją miejsca obozowego. O dostępności miejsca obozowego decyduje kolejność wpłat zadatków.

Resztę kwoty w złotówkach tj. 5999 zł należy wpłacić do dnia 15 maja 2023

Kwotę w dolarach należy opłacić na miejscu w dniu rozpoczęcia zgrupowania.

Zapisy oraz dodatkowe pytania prosimy kierować na adres – obozygorskie@gmail.com

lub telefonicznie Maciej Żukiewicz – 510-186-108

DANE DO PRZELEWU – „Trening USA – imię i nazwisko” – Obozy Górskie sp. z.oo  mBank 60 1140 2004 0000 3702 7716 5770 

Cena wyjazdu zawiera:       

  • bagaż rejestrowany
  • wynajem auta oraz koszty paliw
  • 10 noclegów w pokojach 3-4 osobowych
  • * standardowe pokoje w motelach amerykańskich to 2 duże podwójne łóżka dla 4 osób. Pokoje będziemy przydzielać według płci lub jadących wspólnie par. Maksymalna liczba osób wraz z prowadzącymi to 12 osób.
  • wstępy do Parków Narodowych
  • opieka trenerów-przewodników przez 24h/7 oraz przygotowanie tras w Parkach Narodowych
  • śniadania typu kontynentalnego
  • gwarant turystyczny w Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym
  • bilet lotniczy na trasie Warszawa-San Francisco-Warszawa

Do ceny należy doliczyć koszty obiadokolacji oraz napojów/przekąsek (ok. 18-20$ na dzień zakupy robimy w Wallmarcie lub podobnych sklepach) i odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej dotyczącej opieki zdrowotnej w USA. Przybliżony koszt takiej polisy to 200-250 zł.

Prowadzący wyjazd:

Maciej Żukiewicz i Patryk Aid (fot. Aneta Mikulska//Patrzę Kadrami)

Maciej Żukiewicz – w USA był już dwunastokrotnie, przemierzył koło 120 tysięcy kilometrów tamtejszymi drogami, oraz ponad 1200 km szlakami Parków Narodowych. Na Dzikim Zachodzie czuje się jak u siebie w domu. Zorganizował i przeprowadził już siedem obozów biegowych w USA. Wspólnie z Patrykiem Aidem i Aleksandrą Niwińską współtworzy Obozy Górskie jeżdżąc na zgrupowania w Polsce i na świecie oraz trenuje liczne rzesze amatorów. Jako trener doprowadził Aleksandrę Niwińską do wicemistrzostwa świata w biegu 24-godzinnym oraz trzech medali mistrzostw świata w drużynie, Mistrzostwa Europy w drużynie oraz rekordu świata a także kilku mistrzostw Polski.

Patryk Aid – wspólnie z Maćkiem przemierzał wiele amerykańskich szlaków. Będziecie mogli liczyć na jego niezwykłą wytrzymałość i górskie doświadczenie. To nasza obozowa „kozica górska”, a humor dopisuje mu nieustannie. Uwierzcie, że przydaje się to podczas wielogodzinnych podróży samochodowych. Oprócz doskonałego humoru i doświadczenia, wytrzymałość Patryka (1:12 w półmaratonie, 32 min na 10km) sprawi, że będzie on niemal jednocześnie na początku i na końcu grupy.

Opublikowany w... Uncategorized

Komentarze

Bądz pierwszym komentującym.

Pozostaw wiadomość

*