Post dodany przez... on 10 października 2023

Północna Afryka. Maroko. Góry Atlas. Najwyższe pasmo na Czarnym Lądzie. Rozciąga się na przestrzeni ponad 2000 km od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego po Zatokę Kabiską na Morzu Śródziemnym. Znajduje się na terytorium trzech państw: Maroka, Algierii oraz Tunezji. To właśnie w tym legendarnym paśmie górskim króluje Jbel Toubkal, który wznosi się na 4167 m.n.p.m.

Wschód słońca na Jbel Toubkal

Wyprawę zaczniemy od lądowania w Marrakeszu. Na szczyt Jbel Toubkal prowadzi kilkunastokilometrowy szlak z miejscowości Imlil. Tę berberyjską miejscowość porównać można do nepalskiego Namcze Bazar. To właśnie tutaj mieszkają miejscowi przewodnicy, a na każdym rogu można zakupić nowy lub używany sprzęt górski. Buty, kurtki, narty, raki czy czekany. Jednym słowem kolekcja „All Season”. Spędzimy pierwszą noc na wysokości 1700 m.n.p.m. w ramach aklimatyzacji. Zjemy pyszną, tradycyjną marokańską kolację.

Szlak prowadzący do schroniska

Następnego dnia udamy się już na szlak prowadzący do schroniska położonego na wysokości 3200 m.n.p.m, gdzie czekać na nas będzie przygotowywana przez przewodników berberyjskich obiadokolacja. Spędzimy tam kolejną noc, aby bez przeszkód aklimatyzować się do wysokości.

Schronisko

Przed świtem zjemy śniadanie i wspólnie z naszym przewodnikiem zaatakujemy szczyt. Ścieżka nie wymaga żadnych umiejętności wspinaczkowych. Od początku, do końca będzie to trekking. A jedyną trudnością będzie wysiłek fizyczny, początkowa ciemność i odrobinę luźniejszych kamieni na ścieżce, lub w końcowej fazie śnieg. Na szczyt planujemy wejść, aby podziwiać wschód słońca.

Po zejściu z gór wrócimy do Marrakeszu, gdzie spożyjemy pożegnalną kolacje
i wspólnie, miło spędzimy wieczór. Czerwone Miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji. Wąskie i kręte uliczki miejscowych bazarów, oprócz zwykłych pamiątek, oferują niepowtarzalne rękodzieła tworzone w tym miejscu od kilku pokoleń. Ale wzrok to nie jedyny zmysł, który nacieszycie. Ilość przeplatających się zapachów, przypraw, oliwy, naturalnych kosmetyków, herbaty, ziół czy owoców spowoduje, że kierunek obierzecie ufając powonieniu. Jedną z największych atrakcji Marrakeszu jest wieczorny targ kulinarny na Jemaa El Fna. To największy tego typu targ Afryki. To właśnie tam będziecie mogli spróbować najwspanialszych specjałów kuchni Maghrebu.

TAK WYGLĄDAŁA NASZA PIERWSZA WYPRAWA

Dlaczego warto jechać z nami?

Liderem wyprawy będzie Patryk Aid. Już pięciokrotnie zdobył Jbel Toubkal a Maroko zna jak własną kieszeń. Współtwórca i trener w firmie Obozy Górskie. Na co dzień biegacz górski, ultramaratończyk. Ale przede wszystkim wielki miłośnik gór i podróży. Od najmłodszych lat eksplorował i zdobywał szczyty Atlasu. Jako, że ma algierskie pochodzenie doskonale zna kulturę i zwyczaje miejscowej ludności. Oprócz samej górskiej wyrypy postara się zaciekawić Was swoją wiedzą na temat tej magicznej krainy.

Szczegóły wyjazdu

Termin3.09-7.09.2024

Bagaż – wystarczy plecak podręczny, (opcja bez bagażu rejestrowanego)

W cenie wyjazdu:

 • opieka trenera oraz przewodnika berberyjskiego obowiązkowego na szlaku
 • składka na ubezpieczenie w Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym
 • noclegi w Imlil, Marrakeszu oraz wysokogórskim schronisku pod szczytem
 • Wyżywienie, śniadania i obiadokolacje, wyborna herbata marokańska
 • przejazdy taksówkami

Cena

1000 zł zadatku po zapisaniu się

300 euro – płatne na miejscu

Bilet lotniczy (wyłącznie mały plecak) kupujemy we własnym zakresie – pomagamy w wyborze połączenia.

Dane do przelewu

Obozy Górskie sp.z.o.o

05-870 Błonie

Śląska 8a

mBank 60 1140 2004 0000 3702 7716 5770

Tytułem – „Trekking w Maroko”

Zapisy – obozygorskie@gmail.com

*ilość miejsc ograniczona, o miejscu decyduje kolejność zgłoszeń oraz wpłat

Opublikowany w... Uncategorized

Komentarze

 1. Aleksandra Śnieg
  26 października 2023

  Odpowiedź

  Zapisuję się oczywiście na Toubkal, mając nadzieję że się uda Jestem zainteresowana obozem trekkingowym na Saharze, ale czekam na kolejne informacje.
  Pozdrowionka dla Was
  Aleksandra Śnieg

Pozostaw wiadomość

*