Post dodany przez... on 21 października 2022

Najstarszy Park Narodowy na świecie obfitujący w dziką zwierzynę, gejzery, kaniony, błotne wulkany, górskie szczyty, malownicze jeziora i lasy – napisać tak o Yellowstone, to nic nie napisać! Perła w koronie amerykańskiej przyrody czeka na odkrycie na naszym obozie. A to tylko jedna z wielu atrakcji na corocznej biegowej wyprawie szlakami Parków Narodowych USA! Przygodę czas zacząć!

Wyjazdy do USA to „oczko w głowie” naszej firmy. Ta wybrała będzie już ósmą, którą organizuje nasz trener Maciej Żukiewicz, który przemierzył aż 18 stanów pokonując niemal 100 tys. kilometrów.  Uwielbiamy tamtejsze tereny, widoki, olbrzymie przestrzenie, gdzie biegacz-turysta czuje się naprawdę wolny. Za każdym zakrętem i na każdym szlaku widoki zaskakują swoją różnorodnością i pięknem a infrastruktura tamtejszych Parków Narodowych jest doskonale wkomponowana w dziką przyrodę. Dzięki temu można dojechać praktycznie wszędzie a potem „zakurzyć” sobie buty na kanionowym szlaku, leśnej ścieżce czy górskiej drodze. Charakter obozu sprawia, że jadąc autem nieustannie zwiedzamy, oglądamy widoki dostępne do tej pory tylko w filmach o „Dzikim Zachodzie”. Dzięki biegowej formie poruszania się jesteśmy w stanie zwiedzić znacznie więcej parków, w znacznie krótszym czasie niż przeciętny turysta a to sprawia, że w siadamy do auta i wyruszamy ku nowym widokom. Czas na prezentację planu wyjazdu „SIERPIEŃ 2023”!

Yellowstone – najstarszy park świata

W USA przestrzenie są ogromne a park znajduje się w dużej mierze w stanie Wyoming (powierzchnia Polski), gdzie mieszka zaledwie 700 tys. ludzi. Nie ma tam popularnego lotniska dlatego wylądujemy w Salt Lake City – mieście igrzysk olimpijskich 2002. Stamtąd udamy się na północ w kierunku Yellowstone. Spędzimy tam pełne dwa dni podziwiając gejzery, gorące źródła oraz kanion z pięknymi wodospadami oraz żółtymi skałami (od którego wzięła się nazwa parku).

Park jest ogromny – ma aż 9000 km kwadratowych, ale postaramy się Wam pokazać te najważniejsze rzeczy, abyście zapamiętali to miejsce na zawsze. Jeziorko Grand Prismatic Spring, gajzer Old  Faithful czy gorące źródła Mammoth Hot Springs to miejsca jedyne w swoim rodzaju. Po prostu trzeba je zobaczyć! Oprócz tego przemierzając park niejednokrotnie natkniemy się na jelenie, łosie czy wszechobecne bizony a jeśli dopisze nam szczęście to także… niedźwiedzie. 

Grand Teton National Park

Graniczący od południa z Yellowstone mniejszy park, jednak z niesamowitymi górskimi widokami i jeziorami będzie kolejnym punktem naszej wyprawy. Dzięki temu będziemy mogli nocować w jednym miejscu aż trzy dni, co rzadko zdarza się na naszych wyprawach. Zobaczymy i pobiegamy wśród szczytów przekraczających 4000 metrów nad poziomem morza. Będziemy eksplorować tamtejsze jeziora polodowcowe, wdychając nieco rozrzedzone powietrze.

Dinosaur National Monument

Później całkowicie zmienimy widoki oraz klimat. Zjedziemy nieco niżej odwiedzając stan Kolorado. Oprócz Gór Skalistych, słynie od także z… dinozaurów. Jedną z atrakcji będą doskonale zachowane w skałach kości, jaja i skamieliny tych wielkich, prehistorycznych zwierząt. Oprócz tego czekają na nas widoki ciekawych skał wraz ze świetnie wkomponowaną w krajobraz rzeką Green River.

Canyonlands – Island in the Sky

Meandrująca rzeka kolorado widoczna z wysokich skalistych klifów tej „wyspy” zawieszonej w chmurach to tylko jedna z licznych atrakcji. Zobaczymy tam także skalne łuki, czy niezwykłe formacje skalne utworzone w skale z piaskowca. Kultowe miejsce z filmu Thelma i Louise, gdzie niejako kończy się przygoda tytułowych bohaterek również będzie celem na naszym biegowym szlaku. Mnogość tras trekkingowo-rowerowych w tym rejonie sprawia, że grzechem byłoby nie spędzić tam dwóch treningowych dni. Ilość atrakcji i niewielka liczba turystów sprawi, że pokochacie to miejsce przypominające widokami znacznie bardziej popularny Kanion Kolorado. Jest tam niemal wszystko, z czego słynie stan Utah.

Bryce Canyon National Park

Istny cud natury. Nieporównywalny z niczym innym. Ten malutki park zachwycił swoimi niezwykłymi widokami każdego biegacza, który udał się z nami na szlak. Formacje skalne, między którymi będziemy biegać przypominają „zastygłych Indian”. Ciemna czerwień, przez pomarańczowy, różowy aż bo biały – to kolory, na które pomalowała ten park natura. Do tego szlaki znajdujące się w kanionie oraz na jego krawędzi oferują dwie perspektywy widoku. Będziecie mogli ocenić czy większe wrażenie robią na was The Wallstreet, Młot Thora, czy może Inspiration Point, z którego rozpościera się widok na cały park. Zdjęcia oczywiście nie oddają widoku na żywo… dlatego trzeba z nami jechać!

Great Basin National Park

Po kolorach rudych i czerwonych przyjdzie nam zmienić krajobraz oraz stan. Nevada kojarzona głównie z hazardem i Las Vegas oraz wszechobecną pustynią oferuje znacznie więcej. Wystarczy wznieść się nieco wyżej, na 3000 metrów, aby zobaczyć zieleń i piękne górskie widoki. W zależności od warunków pogodowych i dyspozycji góry spróbujemy odwiedzić szczyt Wheeler Peak, drugi co do wysokości w Nevadzie. Szlak jest łatwy technicznie, typowo trailowy, do przejścia w zwykłym obuwiu biegowym jedyną trudnością jest oczywiście przewyższenie, gdyż góra ma 3982 metry. Park oferuje mnóstwo innych szlaków i jeżeli pogoda lub zmęczenie grupy obozem będzie zbyt duże, wówczas udamy się na krótszą wycieczkę.

Park Narodowy Wielkiej Kotliny będzie ostatnim przyrodniczym przystankiem na mapie naszej biegowej wyprawy. Na koniec udamy się już do Salt Lake City, skąd wylecimy do Polski.

Termin wyjazdu

Lot na trasie – Warszawa – Salt Lake City – Warszawa (z 1 przesiadką we Frankfurcie)

Wylot – 3.08.2023 – Warszawa-Okęcie i lądowanie w Salt Lake City tego samego dnia

Lądowanie – 13.08.2023 – Warszawa Okęcie

Forma  na wyjazd

Aby sobie poradzić trzeba być regularnie trenującym biegaczem. Nie musisz być demonem prędkości, ale 15-kilometrowe dystanse nie powinny być dla Ciebie problemem. Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia górskiego, chodzi jedynie o wydolność. Przebiegłeś maraton w 4 godziny i 30 minut? Spokojnie sobie poradzisz, ale jeżeli biegasz „dyszki” w okolicach godziny i dłuższy wysiłek jest Ci obcy, warto potrenować objętość. Jest to wyjazd biegowo-wycieczkowy, nikt się nie ściga, ale nie możesz się męczyć i wszędzie chodzić, bo nie zdołasz zrobić wszystkich zaplanowanych tras. W ciągu 11 dni zrobimy około 120-150 kilometrów w różnym terenie, na wysokości wysokościach średnio 1500-2500 metrów nad poziomem morza. W temperaturze od 20 do 35 stopni, jednak przy niewielkie wilgotności.

Osoby towarzyszące

Na wyjazd może pojechać osoba, która nie biega i będzie mogła skorzystać z wyjazdu, jednak nie zrobi wszystkich tras, które zaplanowaliśmy z uwagi na kilometry i odległości, które będą do pokonania każdego dnia. Zobaczy jednak każdy park i będzie mogła wybrać się na krótsze trasy, gdyż infrastruktura parków jest bardzo dobrze rozbudowana.

Szczegóły wyjazdu

Zakładamy udział maksymalnie 10 uczestników oraz  2 trenerów, którzy będą także prowadzić samochody. Będziemy przemieszczać się dużym 15-osobowym vanem typu Ford Transit lub dwoma SUV-ami/Vanami. Trasa podróży przypominająca pętlę będzie liczyć około 3500/4000 kilometrów. Będziemy spać w motelach trzygwiazdkowych lub apartamentach/domach w zdecydowanej większości ze śniadaniem typu kontynentalnego (tosty, płatki z mlekiem, muffinki, gofry, soki itp.) wliczonym w cenę noclegu, nieopodal Parków Narodowych, czy stanowych. Po śniadaniu będziemy wyruszać na naszą codzienną wyprawę i przemieszczać się dalej. Dziennie będziemy spędzać w samochodzie średnio kilka godzin, bowiem w USA przestrzenie są ogromne, będzie co jednak podziwiać patrząc przez szybę.

Będziemy zakwaterowani w pokojach 2-3-4 osobowych z dwoma, dużymi podwójnymi łóżkami typu Queen. Zgodnie ze standardami amerykańskimi. Razem w pokojach będą jadące pary, lub panowie i panie oddzielnie. Nieopodal Parku Yellowstone będziemy spać w apartamentach o powierzchni 90 m2 z 6 miejscami do spania w każdym z nich oraz z aneksem kuchennym.

Bagaż

Jeżeli nie ruszasz się nigdzie bez olbrzymiej walizki, to oprócz biegowych treningów, trenuj pakowanie. Dopuszczalny bagaż to teoretycznie 23 kg, ale walizka zajmuje bardzo dużo miejsca w aucie i jest niemożliwa do upchnięcia. Preferowane są plecaki lub torby sportowe. Wystarczą Ci wyłącznie ubrania biegowe.

Pogoda

W sierpniu temperatura oscyluje w okolicach 25-33 stopni, od ekstremalnych upałów będzie nas chronić wysokość a także niska wilgotność powietrza (ok. 20-25%).

Cena oraz terminy płatności

Cena – 8199 zł

+ 1000 dolarów

Zadatek w wysokości 2000 zł należy wpłacić po zapisaniu się, najpóźniej do dnia 1 marca 2023. Tylko zadatek jest równoznaczny z rezerwacją miejsca obozowego. O dostępności miejsca obozowego decyduje kolejność wpłat zadatków.

Resztę kwoty w złotówkach tj. 6199 zł należy wpłacić do dnia 15 maja 2023

Kwotę w dolarach należy opłacić na miejscu w dniu rozpoczęcia zgrupowania.

Zapisy oraz dodatkowe pytania prosimy kierować na adres – obozygorskie@gmail.com

lub telefonicznie Maciej Żukiewicz – 510-186-108

DANE DO PRZELEWU – „Trening USA – imię i nazwisko” – Obozy Górskie sp. z.oo  mBank 60 1140 2004 0000 3702 7716 5770 

Cena wyjazdu zawiera:
       

  • bagaż rejestrowany
  • wynajem auta oraz koszty paliw
  • 10 noclegów w pokojach 3-4 osobowych
  • * standardowe pokoje w motelach amerykańskich to 2 duże podwójne łóżka dla 4 osób. Pokoje będziemy przydzielać według płci lub jadących wspólnie par. Maksymalna liczba osób wraz z prowadzącymi to 12 osób.
  • wstępy do Parków Narodowych
  • opieka trenerów-przewodników przez 24h/7 oraz przygotowanie tras w Parkach Narodowych
  • śniadania typu kontynentalnego
  • gwarant turystyczny w Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym
  • bilet lotniczy na trasie Warszawa-Salt Lake City-Warszawa

Do ceny należy doliczyć koszty obiadokolacji oraz napojów/przekąsek (ok. 15-20$ na dzień) i odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej dotyczącej opieki zdrowotnej w USA. Przybliżony koszt takiej polisy to 250 zł.

Prowadzący wyjazd:

Maciej Żukiewicz – w USA był już dziesięciokrotnie, przemierzył koło 100 tysięcy kilometrów tamtejszymi drogami, oraz ponad 1000 km szlakami Parków Narodowych. Na Dzikim Zachodzie czuje się jak u siebie w domu. Zorganizował i przeprowadził już siedem obozów biegowych w USA. Wspólnie z Patrykiem Aidem i Aleksandrą Niwińską współtworzy Obozy Górskie jeżdżąc na zgrupowania w Polsce i na świecie oraz trenuje liczne rzesze amatorów. Jako trener doprowadził Aleksandrę Niwińską do wicemistrzostwa świata w biegu 24-godzinnym oraz trzech medali mistrzostw świata w drużynie, Mistrzostwa Europy w drużynie oraz rekordu świata a także kilku mistrzostw Polski.

Patryk Aid – wspólnie z Maćkiem przemierzał wiele amerykańskich szlaków. Będziecie mogli liczyć na jego niezwykłą wytrzymałość i górskie doświadczenie. To nasza obozowa „kozica górska”, a humor dopisuje mu nieustannie. Uwierzcie, że przydaje się to podczas wielogodzinnych podróży samochodowych. Oprócz doskonałego humoru i doświadczenia, wytrzymałość Patryka (1:12 w półmaratonie) sprawi, że będzie on niemal jednocześnie na początku i na końcu grupy.

 

Opublikowany w... Uncategorized
Tagi: ,

Komentarze

Bądz pierwszym komentującym.

Pozostaw wiadomość

*