Post dodany przez... on 11 maja 2022

Każdej jesieni naszym celem była podróż do Królestwa Maroka. Do tej pory zdobywaliśmy najwyższy szczyt północnej Afryki – Jbel Toubkal 4167 m.n.p.m. Rok temu udało się przetrzeć szlak tego rejonu wraz z eksploracją Sahary, kanionu Todra i wielu innych! Teraz chcemy połączyć kilka atrakcji – atak na 4-tysięcznik, piaszczyste wydmy największej pustyni świata oraz malownicze kaniony! Gotowi na przygodę? W drogę!

 Jesteście ciekawi jak będzie wyglądać nasza biegowa podróż? Czas na więcej szczegółów! Zazwyczaj nasze obozy polegają na tym, iż przebywamy w jednym rejonie i trenujemy na górskich szlakach. Wyjątek stanowił wyjazd na tereny Stanów Zjednoczonych, gdzie przemieszczając się po tym gigantycznym terenie autami, eksplorowaliśmy w biegowej formie szlaki tamtejszych Parków Narodowych. Teraz chcemy zaprosić Was na podobną przygodę do Królestwa Maroka. Góry, pustynie, wydmy oraz urokliwe kaniony czekają aż postawicie na nich swoją biegową stopę! Oto, co będziemy zwiedzać!

Plan wyjazdu

Zaczynamy od Marrakeszu, w którym przesiadamy się do samochodów i ruszamy na południe kraju do miejscowości Warzazat, leżącej między Atlasem, a pustynnym płaskowyżem. Stamtąd ruszymy zaliczyć pierwszą atrakcję – oazę Fint, znajdującą się pośrodku pobliskiej pustyni kamienistej tzw. Hamady. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w okolicach Warzazat kręcono sceny do wielkich produkcji Hollywoodzkich m.in. „Gladiatora”. Trening „zwiadowczy” zrobimy rano przed śniadaniem, aby uniknąć upału. Później udamy się na posiłek, napijemy się pysznej marokańskiej herbaty z miętą i wyruszymy w długą drogę ku Saharze.

Kolejnym punktem na mapie wyprawy będzie miejscowość Merzouga. To brama wejściowa Sahary… dalej jest już tylko bezkresny piach. Widok jest naprawdę magiczny a w połączeniu z zachodzącym słońcem a później rozgwieżdżonym niebem – zostaje w pamięci na zawsze.

Przy zachodzących promieniach słońca udamy się na eksploracje tamtejszych wydm. Wejście na najwyższe z nich stanowi wyzwanie dla mięśni ud i łydek. Jednak widoki są magiczne i warto się natrudzić.

Skoro zobaczymy zachodzące słońce, to również powitamy na wydmach dzień. W porównaniu z „żarem” panującym za dnia, noc jest przyjemna i chłodna – a widok gwiazd wręcz przytłacza. Wstaniemy przed świtem – pobiegniemy na wydmę, aby poczekać wspólnie na wschód słońca. Uwierzcie – warto!

Następnym punktem na naszej liście będzie monumentalny kanion Todra. Tam będzie czekał na nas górski, kilkunastokilometrowy szlak, który w najwyższym punkcie osiągać będzie prawie 2 tys. m.n.p.m, i którego zwieńczeniem są wysokie ściany kanionu.

Podczas górskiej wycieczki biegowej będziemy mieli możliwość zobaczyć jak wygląda wioska nomadów, którzy żyją w wykutych w skale jaskiniach.

Będziemy spać w miejscowości  Tinghir, gdzie będzie można kupić coś na lokalnym targowisku, napić się kawy lub herbaty oraz skorzystać z usług miejscowego fryzjera. Marokańczycy niezwykle dbają o swoje włosy czy też zarost dlatego nie przez przypadek piszemy o tym w ogłoszeniu.

Ostatnim biegowym akcentem naszej wyprawy będzie kanion Dades, w którym oprócz dobrego biegania górskiego, zobaczycie niesamowitą formacje skalną, nazwaną przez miejscowych „Małpimi Palcami”. Cała wycieczka biegowa zostanie przeprowadzona na wysokości przekraczającej 1500 m.n.p.m. Po biegowej części dnia, wyruszymy w długą podróż. Zakończymy biegową część wyjazdu i udamy do miejscowości Imlil w wysokich górach Atlas. To z tej miejscowości udamy się na szlak prowadzący na Toubkal.

Najpierw czeka nas nocleg w schronisku i pyszna kolacja na wysokości 3200 metrów nad poziomem morza a następnie o brzasku atak szczytowy na Jbel Toubkal 4167 m.n.p.m.

Wyjazd zwieńczymy powrotem do Marrakeszu, gdzie będzie można udać się na olbrzymi bazar na tamtejszej starówce. Berberyjski suk w Marrakeszu oprócz jedzenia oferuje całą masę ręcznie robionych produktów, tradycyjnych dla tej części Afryki. Brzmi zachęcająco?

Słowo o pogodzie

W miejscach, w których będziemy dominuje klimat pustynny, suchy. W październiku temperatury oscylują w granicach 30-33 stopni, co w połączeniu z bardzo suchym powietrzem obniża temperaturę odczuwalną o kilka stopni. W miejscach położonych powyżej 1700-1900 metrów temperatura może oscylować  w okolicach 25-26 stopni. Szanse na opady deszczu są iluzoryczne, możecie za to liczyć na pogodne noce przy których na pustyni będzie można podziwiać rozgwieżdżone niebo.

Dla kogo jest wyjazd?

Bieganie będzie naszą formą przemieszczania się i szybszego zwiedzenia oraz eksploracji terenu. Tempo wycieczek nie będzie intensywne, jednak trzeba być przygotowanym na pokonywanie kilkunastu kilometrów dziennie, zdarzą się też wycieczki. Jeżeli wysiłek w górskim terenie nie jest Ci obcy, lub startowałeś na asfalcie w biegach półmaratońskich – spokojnie sobie poradzisz. Nie musisz być szybkim biegaczem, najważniejsze jest bowiem to, abyś wytrzymał codzienny wysiłek i cieszył się w pełni walorami wyjazdu. Trasa na najwyższy szczyt Atlasu jest trekkingowa – sprzęt wysokogórski nie jest wymagany. Szlak do schroniska liczy 14-kilometrów i całość będziemy pokonywać wyłącznie marszem, gdyż będziemy szli z plecakami.

Termin wyjazdu – 29.9-6.10.2022

Cena – 3000 zł + 130 euro płatne na miejscu

*Do ceny należy doliczyć bilet lotniczy z bagażem podręcznym (plecak) – pomagamy w zakupie

Rekomendowane połączenie Modlin-Dublin-Marrakesz

Terminy płatności:

Zadatek w wysokości 1200 zł należy wpłacić po zapisaniu się tytułem – „Zadatek obóz Maroko imię i nazwisko” na numer konta mBank 60 1140 2004 0000 3702 7716 5770 

Resztę kwoty  tj. 1800 zł należy wpłacić do 10 września 2022 roku.

WAŻNE – Organizatorem wyjazdu jest firma Obozy Górskie sp. z.oo. Zgodnie z obowiązującym prawem posiadamy gwarant ubezpieczeniowy jako pośrednik turystyczny oraz nasi klienci są objęci opieką Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

W cenę wyjazdu wchodzi:

  • opieka trenera-przewodnika
  •  wynajem aut oraz paliwo
  •  noclegi ze śniadaniami w hotelach i riadach
  •  ubezpieczenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego
  •  sprzęt testowy firmy ON
  • zezwolenie na wejście na Toubkal
  • nocleg w schronisku wysokogórskim pod Toubkal

*Uwaga! Bilet lotniczy kupujemy we własnym zakresie, jednak pomagamy w zakupie biletu. Rekomendowane połączenie Warszawa-MODLIN-Marrakesz.

ZAPISY – mailowo – obozygorskie@gmail.com

Dodatkowe informacje – Patryk 518 -130-066

Zgrupowanie poprowadzą  trenerzy Patryk Aid i Maciej Żukiewicz.

Opublikowany w... Obozy 2021

Komentarze

Bądz pierwszym komentującym.

Pozostaw wiadomość

*