Post dodany przez... on 4 października 2024

To będzie wyjątkowy wyjazd do USA. Najwyższy w historii Obozów Górskich. Wejdziemy na trzeci szczyt Kalifornii, w bezpiecznej trekkingowej formie. Oprócz tego zobaczymy… największe drzewo świata – Generała Shermana! Będzie NAJ! Czas na szczegółowy plan wyjazdu.

Giant Forrest – gigantyczny las w Sierra Nevada

Wyjazd zaczniemy od lotu z Warszawy do Los Angeles. Podróż będzie bardzo przyjemna, gdyż połączenie będzie bezpośrednie liniami PLL LOT z polską obsługą na pokładzie. Po 12 godzinach lotu dotrzemy do „Miasta Aniołów”. Po wylądowaniu udamy się na północną część aglomeracji na pierwszy nocleg. Następnego dnia czeka nas pierwszy rozruchowy trekking. Wejdziemy na Mount San Antonio o wysokości 3068 m.n.p.m., a to wszystko tylko ok. 20 km w linii prostej do Oceanu Spokojnego. Ścieżka to 6,5 kilometra w jedną stronę.

Telescope Peak

Widok na Dolinę Śmierci, z Rogers Peak – luty 2022, po prawej masyw Telescope Peak

Dalej czeka nas wyprawa do Parku Narodowego Doliny Śmierci, w sierpniu najniżej położone miejsce w USA – 86 m.p.p.m jest jednym z najcieplejszych miejsc świata, gdzie temperatura często przekracza 50 stopni w cieniu. Nad doliną i wyschniętym jeziorem Badwater górują jednak potężne szczyty na czele z Telescope Peak 3366 m.n.p.m. Wyniesienie szczytu jest podobne względem Doliny Śmierci, co BaseCampu w Nepalu względem Everestu! Tyle, że dystans między Badwater a Telescope Peak jest jeszcze mniejszy! Szlak jest trekkingowy, bez trudności technicznych, a na szczycie możecie spodziewać się 15-20 stopni oraz… widoków na niemal całe pasmo Sierra Nevada. Położenie szczytu sprawia, że widoczność sięga niemal 200 kilometrów w każdą stronę – temu widokowi właśnie góra zawdzięcza swoją nazwę.

Widok na zaśnieżony Telescope Peak – luty 2022

Whitney Portal i Alabama Hills

Później czeka nas spokojniejszy dzień, jednak dla aklimatyzacji pozostaniemy na wysokości 2000 metrów. Mount Whitney to najwyższy szczyt kontynentalnych Stanów Zjednoczonych (bez Alaski), specjalne zezwolenie oraz losowanie i limitowana ilość wejść danego dnia a także trudności techniczne sprawiają, że nie będziemy atakować tej góry, jednak dojedziemy do miejsca zwanego Whitney Portal. Malownicza droga prowadząca przez niezwykłe formacje i łuki skalne w Alabama Hills. Będzie to dzień spacerów bez wyczerpujących trekkingów z piknikiem aklimatyzacyjnym w Whitney Portal z widokiem na najwyższe szczyty Sierra Nevada.

White Mountain Peak

Widok na kopułę szczytową White Mountain

Bo zdobyciu tego szczytu będziecie mogli powiedzieć, że byliście na Mont Blanc, bo to nic innego jak Biała Góra. Czeka nas całodzienny trekking na 4344 m.n.p.m. Najpierw szutrowa droga i rodem z planety Mars. Kompletne odludzie. Zatrzymamy się na wysokości 2900 i spokojnie ruszymy na 25 kilometrowy trekking (łącznie) mając zapas picia i jedzenia wycieczka powinna zająć 7-8 godzin. Bez pośpiechu, stopniowo wznosząca się ścieżka doprowadzi nas na trzeci, najwyższy szczyt Kalifornii, skąd rozpościera się niesamowity widok. Nie ma tam żadnych trudności technicznych, jedyną jest wysokość, do której będziemy już przyzwyczajeni dzięki aktywnościom poprzednich dni.

California USA

Gorące źródła i Miasto Duchów

Bodie – miasto duchów

Zmęczeni całodzienną wędrówką zregenerujemy się w naturalnych gorących źródłach znajdujących się w dolinie pomiędzy Sierra Nevada a White Mountains. To sieć strumyczków i stawików, gdzie można wykąpać się w ciepłej wodzie. Będzie to świetna forma odnowy biologicznej. Gdy odzyskamy nieco sił, cofniemy się o 150 lat do czasów gorączki złota w Kalifornii. Bodie było jednym z największych miast tamtego okresu. Prężnie działająca kopalnia przyciągała kolejnych poszukiwaczy… aż złoże wyczerpało się. Osadnicy opuścili więc Bodie, które stało się tzw. Ghost Town. Podobno ostatni mieszkaniec odszedł z tamtąd w 1961 roku, jednak zdecydowana większość w 1915. Trzeba przyznać, że to kwintesencja Dzikiego Zachodu – dlatego warto odwiedzić to miejsce.

Bodie – miasto duchów

Park Narodowy Yosemite

Plenery w Yosemite przy Tioga Road

Kolejnym punktem na mapie będzie Park Narodowy Yosemite. Znów znajdziemy się na wysokości 3000 metrów n.p.m. Przejedziemy przez słynną Tioga Pass i odwiedzimy malownicze jeziorka i szlaki trekkingowe. Jeśli byłeś już z nami w Yosemite, spokojnie nie powtórzymy tych samych miejsc! W Parku spędzimy 2 dni, drugi przeznaczymy na eksplorację Doliny Yosemite i spróbujemy wejść na Eagles Peak i El Capitan. Ułożyliśmy trasę tak, aby nie był to weekend, gdyż jest to bardzo popularny park odwiedzany przez turystów z całego świata. W 2024 roku latem wprowadzono system rezerwacji weekendowych, jeśli zostanie to rozszerzone na cały sezon wakacyjny w 2025 roku – odpowiednio wcześniej „zaklepiemy” nam miejsca.

Widok na Dolinę Yosemite

Park Narodowy Sekwoi

Właściwie, nazwa tych drzew po polsku to MAMUTOWIEC OLBRZYMI, gdyż sekwoja to w USA redwood. Ten gatunek występuje wyłącznie w paśmie Sierra Nevada i są to największe drzewa świata. Nie chodzi o obwód, ani o wysokość. Największe dorastają do 95 metrów, a redwood (sekwoja wieczniezielona) do 115, chodzi o ich objętość. Mamutowce są potężne i rosną na dużych wysokościach przekraczających 2000 metrów. Nie straszne są im pożary, ani tęgie mrozy, ich szyszki są wielkości ludzkiej głowy… Trudno ogarnąć to wszystko rozumem. Największe udokumentowane drzewo na świecie Generał Sherman ma w sobie tyle drewna, że gdybyśmy chcieli wypełnić go wodą to wlewając do niego codziennie wannę wody, napełnienie go zajęłoby nam… 27 lat! Wiek drzewa? Pomiędzy 2300 a 2700 lat. Drugim po Shermanie, jest Generał Grant, tylko nieco mniejszy ale równie okazały. W lesie poczujemy się jak krasnoludki. Oprócz tego wejdziemy jeszcze na spektakularną skałę Moro Rock, która oferuje atrakcyjny widok na Sierra Nevada… będzie to ostatni rzut oka na te góry.

Generał Sherman, ciężko ująć go zdjęciem w całej okazałości

Malibu i Los Angeles

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Naszą trasę zakończymy na kultowej plaży w Malibu pod Los Angeles… w końcu będzie to sierpień. Ocean, plaża… i odrobina zwykłego wypoczynku. Później jeszcze rzut oka na kultowy napis Hollywood i bezpośredni lot z PLL LOT do Warszawy!

Termin wyjazdu

13.08.2025 – 24.08.2025

Lot na trasie – Warszawa – Los Angeles – Warszawa

Wylot – 13.08.2025 – Warszawa-Okęcie bezpośrednio do LA

Lądowanie – 24.08.2025 – Warszawa-Okęcie bez przesiadek

Forma  na wyjazd

Aby sobie poradzić trzeba być osobą aktywną, nie musisz być biegaczem, ale długie górskie wędrówki nie mogą być Ci obce. Nie musisz być demonem prędkości, ale cały dzień na szlaku w górach nie powinien stanowić dla Ciebie problemu. Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia górskiego, bowiem będą to wyłącznie trekkingi, bez żadnego sprzętu. Tylko buty, plecak z piciem oraz przekąską i w drogę. Jeśli biegasz, ale nigdy nie byłeś w Tatrach, to warto się wybrać na kilka wycieczek w sezonie letnim.

Szczegóły wyjazdu

Zakładamy udział maksymalnie 10 uczestników oraz  2 trenerów, którzy będą także prowadzić samochody. Będziemy przemieszczać się dużymi SUVami 6-osobowymi z większym prześwitem z uwagi na górskie drogi. Trasa podróży przypominająca pętlę będzie liczyć około 3000 kilometrów. Będziemy spać w motelach w zdecydowanej większości ze śniadaniem typu kontynentalnego lub ciepłego (tosty, płatki z mlekiem, muffinki, gofry, soki, jajecznica, omlety itp.) wliczonym w cenę noclegu, nieopodal Parków Narodowych, czy stanowych. Po śniadaniu będziemy wyruszać na naszą codzienną wyprawę i przemieszczać się dalej. Dziennie będziemy spędzać w samochodzie średnio kilka godzin, bowiem w USA przestrzenie są ogromne, będzie co jednak podziwiać patrząc przez szybę. Jeśli nie będzie śniadania, każdy otrzyma zakupiony przez organizatora zestaw śniadaniowy do pokoju.

Wyjazd odbędzie się przy minimalnej grupie 8 uczestników.

Będziemy zakwaterowani w pokojach 2-3-4 osobowych z dwoma, dużymi podwójnymi łóżkami typu Queen. Zgodnie ze standardami amerykańskimi. Razem w pokojach będą jadące pary, lub panowie i panie oddzielnie.

Bagaż

Jeżeli nie ruszasz się nigdzie bez olbrzymiej walizki, to trenuj pakowanie. Dopuszczalny bagaż to teoretycznie 23 kg, ale walizka zajmuje bardzo dużo miejsca w aucie i jest niemożliwa do upchnięcia. Preferowane są plecaki lub torby sportowe o wymiarach większego bagażu podręcznego. Można będzie go jednak nadać, gdyż bilet obejmuje bagaż nadawany. Wystarczą Ci wyłącznie sportowe ubrania i lekka kurteczka do założenia na szczycie.

Pogoda

W sierpniu temperatura oscyluje w okolicach 33-40, niżej położonych terenach. Jednak nas od upałów będą chronić duże wysokości. Na szczytach będzie od 10 do 20 stopni, a w miejscach noclegowych w okolicach 25-30 stopni, czyli tak jak w Polsce.

Cena oraz terminy płatności
Cena – 12499 zł

150$ gotówką na miejscu

Zadatek w wysokości 3000 zł należy wpłacić po zapisaniu się, najpóźniej do dnia 1 marca 2025. Tylko zadatek jest równoznaczny z rezerwacją miejsca obozowego. O dostępności miejsca obozowego decyduje kolejność wpłat zadatków.

Resztę kwoty w złotówkach tj. 9499 zł należy wpłacić do dnia 30 czerwca 2025

Zapisy oraz dodatkowe pytania prosimy kierować na adres – obozygorskie@gmail.com

lub telefonicznie Maciej Żukiewicz – 510-186-108

DANE DO PRZELEWU – „Trening USA – imię i nazwisko” – Obozy Górskie sp. z.oo  mBank 60 1140 2004 0000 3702 7716 5770 

Cena wyjazdu zawiera:       

  • bagaż rejestrowany
  • wynajem 2 aut typu SUV lub mini Van (6 osób) oraz koszty paliwa i opłat drogowych
  • parkingów
  • kosztów wstępu na szczyt San Antonio
  • bilet wstępu do Bodie
  • 10 noclegów w pokojach 2-4 osobowych
  • * standardowe pokoje w motelach amerykańskich to 2 duże podwójne łóżka dla 4 osób. Pokoje będziemy przydzielać według płci lub jadących wspólnie par. Maksymalna liczba osób wraz z prowadzącymi to 12 osób.
  • wstępy do Parków Narodowych oraz rezerwatów Indian/Parków Stanowych
  • opieka trenerów-przewodników przez 24h/7 oraz przygotowanie tras w Parkach Narodowych
  • śniadania typu kontynentalnego lub zakup śniadań przez organizatorów w przypadku braku śniadania w obiekcie, lub wczesnego wyjazdu na szlak
  • gwarant turystyczny w Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym
  • bilet lotniczy na trasie Warszawa-Los Angeles-Warszawa – bezpośrednie połączenie PPL LOT

Do ceny należy doliczyć koszty obiadokolacji oraz napojów/przekąsek (ok. 20$ na dzień zakupy robimy w Wallmarcie lub podobnych sklepach) i odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej dotyczącej opieki zdrowotnej w USA. Przybliżony koszt takiej polisy to ok. 250-300 zł.

Prowadzący wyjazd:

Maciej Żukiewicz i Patryk Aid (fot. Aneta Mikulska//Patrzę Kadrami)

Maciej Żukiewicz – w USA był już dwunastokrotnie, przemierzył koło 120 tysięcy kilometrów tamtejszymi drogami, oraz ponad 1200 km szlakami Parków Narodowych. Na Dzikim Zachodzie czuje się jak u siebie w domu. Zorganizował i przeprowadził już 15 obozów biegowych w USA. Wspólnie z Patrykiem Aidem i Aleksandrą Niwińską współtworzy Obozy Górskie jeżdżąc na zgrupowania w Polsce i na świecie oraz trenuje liczne rzesze amatorów. Jako trener doprowadził Aleksandrę Niwińską do wicemistrzostwa świata w biegu 24-godzinnym oraz Mistrzostwa Świata w drużynie, a także trzech medali mistrzostw świata w drużynie, Mistrzostwa Europy w drużynie oraz rekordu świata a także kilku mistrzostw Polski.

Patryk Aid – wspólnie z Maćkiem przemierzał wiele amerykańskich szlaków. Będziecie mogli liczyć na jego niezwykłą wytrzymałość i górskie doświadczenie. To nasza obozowa „kozica górska”, a humor dopisuje mu nieustannie. Uwierzcie, że przydaje się to podczas wielogodzinnych podróży samochodowych. Oprócz doskonałego humoru i doświadczenia, wytrzymałość Patryka (1:12 w półmaratonie, 32 min na 10km) sprawi, że będzie on niemal jednocześnie na początku i na końcu grupy.

Opublikowany w... Uncategorized

Komentarze

Bądz pierwszym komentującym.

Pozostaw wiadomość

*