Wielkie piaszczyste wydmy zwane ergami, oazy z jeziorkami, palmami oraz endemicznym gatunkiem cyprysa saharyjskiego oraz… największe „miasto” neolityczne troglodytów. Tak w telegraficznym skrócie będzie wyglądać nasza druga wyprawa do Algierii, do serca Sahary. Gdzie 10 tys. lat temu tętniło prehistoryczne życie…
Nasza przygoda zacznie się w Djanet. Niewielkim mieście położonym u wrót Parku Narodowego Tassili Najjer wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz rezerwatów biosfery UNESCO. Liczy sobie aż 72 tys. km2, jak 20% powierzchni Polski. Już to maleńkie lotnisko przeniesie nas w całkiem inny świat. Znajdziemy się wśród ludzi pustyni, Tuaregów a opiekę nad naszą grupą obejmie legendarny i niezwykle szanowany przez tamtejszą społeczność Mokhtar.
Wspólnie z jego ekipą wyruszymy w tajemniczy, urzekający świat najpiękniejszej i największej pustyni świata – Sahary. Będziemy spać w namiotach oglądając rozgwieżdżone niebo, niesplamione światłem elektryczności. Wieczory będziemy spędzać przy ognisku nucąc tuareską muzykę i popijając rytualnie parzoną herbatę. Wyciszymy zmysły odcięci od sieci i zasięgu telefonii komórkowej. Skupimy się na podziwianiu przyrody, wspólnych, codziennych trekkingach, przejazdach autami 4×4 rozkoszując się przestrzeniami i niepowtarzalnymi widokami.
Największe muzeum świata – Sefar
Pasmo górskie o nazwie parku wraz z płaskowyżem wyniesionym na ok. 2000 metrów nad poziomem morza stanowi równocześnie muzeum neolitycznej historii ludzkości mieszkającej na tym obszarze. Labirynt skalny, rzeźbiony przez wiatr o nazwie Sefar oprócz cudów natury skrywa świadectwa życia prehistorycznych ludów, które zamieszkiwały te tereny, gdy jeszcze klimat na to pozwalał, a pustynia była tętniącą życiem sawanną. Naskalne malunki i płaskorzeźby opowiedzą historię codziennego życia z przed kilkunastu tysięcy lat. Przy okazji pokazując, że tereny te były zamieszkiwane przez gatunki zwierząt, takie jak żyrafa, nosorożec, lew czy antylopa, które aktualnie żyją tysiące kilometrów dalej na południe kontynentu afrykańskiego. A oprócz tego, wiele zagadkowych i tajemniczych malowideł, których znaczenia do dziś nikt nie jest w stanie wyjaśnić…
Zobaczycie rydwany, tajemniczo wyglądające postaci przypominające nasze wyobrażenie o kosmitach lub bóstwach, udomowione zwierzęta, wspólne polowania, tańce oraz codzienne życie mieszkańców, które artyści uwiecznili na prehistorycznych „zdjęciach”.
TAK BYŁO NA PIERWSZEJ EDYCJI WYJAZDU
Trekkingi przyrodnicze
Będziemy wędrować patrząc na majestatyczne widoki. Wejdziemy na płaskowyż podziwiając wielkie wydmy Erg Admer. Odwiedzimy miejsce prehistorycznego malarstwa Tamrit oraz las endemiczego gatunku cyprysa saharyjskiego. To wyjątkowe drzewa, znajdujące się wyłącznie w górach Tassili Najjer, ten malutki las jest oddalony od kolejnego skupiska drzew o setki kilometrów!
Formuła wyjazdu
Dzień będziemy rozpoczynać od spokojnych pieszych wycieczek liczących od 2 go 4 godzin marszu przez najpiękniejsze fragmenty parku Tassili Najjer, dłuższe odcinki pokonamy jadąc w samochodach 4×4, a noce spędzać będziemy w namiotach we wcześniej rozbitym obozie. Opiekować się nami będą zaprzyjaźnieni Tuaregowie. Mokhtar i jego ekipa będą naszymi kierowcami, przygotują dla nas 3 posiłki dziennie i będą rozbijać obóz pod koniec każdego dnia. A po wszystkim zagrają i zaśpiewają przy ognisku, i świeżo zaparzonej herbacie!
Wyciszymy zmysły odcięci od sieci i zasięgu telefonii komórkowej. Tak, nie będzie tam Internetu. Uwierzcie, nikomu tego przez tydzień na poprzedniej edycji wyjazdu nie brakowało! Skupimy się na podziwianiu przyrody, wspólnych codziennych rozmowach, rozkoszując się przestrzeniami i niepowtarzalnymi widokami.
Codzienną toaletę załatwiamy tak samo jak 10 tys. lat temu, za skałką. Wodą z oazy będzie można się przemyć czerpiąc ją do butelki, ale woda pitna służyć będzie wyłącznie do picia. Na pustyni jest ona niezwykle cenna. Upragniony prysznic weźmiemy, gdy wrócimy do Djanet w guesthousie należącym do Mokhtara. Namioty, maty do spania oraz koce zapewnia ekipa, ze sobą należy zabrać wyłącznie śpiworek. Zatem jeśli chcesz przeżyć przygodę życia, zobaczyć niepowtarzalne krajobrazy, podziwiać prehistoryczną sztukę… to serdecznie Cię zapraszamy!
Prowadzący
Patryk Aid – współtwórca firmy Obozy Górskie. Biegający podróżnik. Entuzjasta przygód w górach, pustyni i puszczy. Od lat z Maciejem organizuje obozy od Ameryki, przez Afrykę, po Kaukaz. Urodzony w Warszawie półkrwi Algierczyk berberyjskiego pochodzenia. Od 9 lat przewodzi wyjazdom do Maroka, a sąsiednią Algierię odwiedza już od podstawówki.
Maciej Żukiewicz – człowiek orkiestra. Sportowiec, trener, organizator, publicysta. Kiedyś otarł się o kadrę Polski jako zawodnik, aktualnie realizuje się z sukcesami, jako trener biegów ultra 24h. Solidny zawodnik biegów długodystansowych. Inicjator i pomysłodawca obozów w USA. Wspólnie z Patrykiem realizują się w pracy trenerskiej i jako organizatorzy wypraw do najpiękniejszych zakątków Polski i świata. Łącznie zorganizowali już ponad 70 takich wyjazdów.
Boualem Aid – Tata Patryka. Algierczyk, który przyjechał do Polski studiować na warszawskiej AWF. Będzie pomagał nam jako tłumacz i koordynator podczas wyjazdu. Zna aż 5 języków i będzie niezwykle pomocny w kontaktach z lokalną ludnością. Opowie o tamtejszej trudnej historii, o której nie nauczycie się z naszych książek, podzieli się także ciekawostkami związanymi z lokalną kulturą oraz wytłumaczy językową mozaikę regionu.
Termin i cena
Druga edycja naszej saharyjskiej przygody odbędzie się w dniach 17-25.10.2025
Cena wyjazdu 4500 PLN + 1000 Euro zawiera:
Terminy wpłat:
– do 30.01.2025 zadatek w wysokości 2000 PLN
– do 30.06.2025 reszta kwoty w wysokości 2500 PLN
– 1000 Euro gotówką na miejscu po przylocie do Algierii
Dane do przelewu:
Numer konta: mBank 60 1140 2004 0000 3702 7716 5770
Tytułem: Obóz Algieria imię i nazwisko
05-870 Błonie ul. Śląska 8a Obozy Górskie sp.z.o.o
Zapis na obóz – mailowo obozygorskie@gmail.com
Kierownik obozu – Patryk Aid – tel. 518130066
Bądz pierwszym komentującym.