Post dodany przez... on 16 marca 2023

Każdej jesieni naszym celem jest podróż do Królestwa Maroka. Wschód Słońca na najwyższym szczycie Afryki północnej Jbel Toubkal a zachód nad Oceanem Atlantyckim? Z nami to możliwe! Sprawdź nową trasę naszej marokańskiej przygody, okraszonej kanionami, pustynią oraz górami Atlas! Gotowi na przygodę? W drogę!

Prowadzący obóz Maciek i Patryk w oazie Fint

 Jesteście ciekawi jak będzie wyglądać nasza biegowa podróż? Czas na więcej szczegółów! Zazwyczaj nasze obozy polegają na tym, iż przebywamy w jednym rejonie i trenujemy na górskich szlakach. Wyjątek stanowił wyjazd na tereny Stanów Zjednoczonych, gdzie przemieszczając się po tym gigantycznym terenie autami, eksplorowaliśmy w biegowej formie szlaki tamtejszych Parków Narodowych. Teraz chcemy zaprosić Was na podobną przygodę do Królestwa Maroka. Góry, pustynie, wydmy oraz urokliwe kaniony czekają aż postawicie na nich swoją biegową stopę! Oto, co będziemy zwiedzać!

Plan wyjazdu

Lądujemy nad oceanem w Agadirze, jednak jako miłośnicy aktywnego spędzania czasu wolnego nie będziemy leżeć na plaży. Wsiadamy od aut i ruszamy w drogę ku przygodzie! Na początek jazda na wschód i eksploracja kanionu Gorges Tislite oraz znajdującej się pośród kamienistej pustyni oazy Fint Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w okolicach Warzazat i wspominanej oazy kręcono sceny do wielkich produkcji Hollywoodzkich m.in. „Gladiatora”.

Oaza Fint

Później udamy się na południe, aby stawić czoła piaskom, wydmom i kamieniom Sahary. Odwiedzimy miejscowości Zagora i Mahmidi, skąd ruszają wyprawy w głąb pustyni. Spędzimy noc z dala od cywilizacji w tradycyjnych namiotach w tzw. Desert Campie, podziwiając rozgwieżdżone niebo. Gwiazdy będą niejako „spadać” nam na głowę. Przywitamy wschód Słońca na wydmach oraz zjemy tradycyjne śniadanie a potem udamy się w dalszą drogę!

Saharyjskie wydmy

Kanion Todra

To będzie pierwsze obcowanie w większą wysokością. Pokonamy 15-kilometrową pętlę z przełęczą górską powyżej 2000 metrów nad poziomem morza. Kanion robi niesamowite wrażenie zarówno z dołu jak i z góry. Na tych pionowych skałach trenował słynny Alex Honnold przed największym wyczynem w historii wspinaczki w stylu free solo, czyli wejścia na El Capitan w USA bez asekuracji. Na naszej trasie będziemy mieli okazję zobaczyć również wioskę Nomadów, koczowniczego ludu żyjącego tak samo jak przed wiekami.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_7027-1024x768.jpeg
Śniadanie przed wyprawą do Kanionu Todra

Będziemy spać pod miejscowością Tinghir, gdzie będzie można kupić coś na lokalnym targowisku, napić się kawy lub herbaty oraz skorzystać z usług miejscowego fryzjera. Marokańczycy niezwykle dbają o swoje włosy czy też zarost dlatego nie przez przypadek piszemy o tym w ogłoszeniu.

Trenerzy w tradycyjnych berberyjskich strojach podczas posiłku

Małpie Palce

Ostatnim biegowym akcentem naszej wyprawy będzie kanion Dades, w którym oprócz dobrego biegania górskiego, zobaczycie niesamowitą formacje skalną, nazwaną przez miejscowych „Małpimi Palcami”.

Małpie Palce w Dades Gorges

Cała wycieczka biegowa zostanie przeprowadzona na wysokości przekraczającej 1500 m.n.p.m. Po biegowej części dnia, wyruszymy w długą podróż. Zakończymy biegową część wyjazdu i udamy do miejscowości Imlil w wysokich górach Atlas. To z tej miejscowości udamy się na szlak prowadzący na Toubkal.

Wejście do Parku Narodowego

Jbel Toubkal i Ocean Atlantycki

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_7100-768x1024.jpeg
Szczyt Jbel Toubkal

Końcówka wyjazdu będzie spektakularna! Czeka nas 14-kilometrowy górski trekking. Najpierw udamy się do schroniska na wysokości 3200 m.n.p.m. Zjemy tam obfitą obiadokolację, prześpimy się i przed świtem wyruszymy na szczyt, gdzie przywitamy świt na wysokości 4167 m.n.p.m. Później zejdziemy do Imlil, gdzie będzie czas na zakupienie tradycyjnych berberyjskich wyrobów, napicie się herbaty czy zjedzenie posiłku. Zachód Słońca spędzimy już na plaży pod Agadirem, nad oceanem! Różnica wysokości? 4167 metrów! Różnica temperatur? Około 30 stopni! To jak zainteresowani?

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_7089-1024x768.jpeg
Świt na szczycie, widok na góry Atlas

Słowo o pogodzie

W miejscach, w których będziemy dominuje klimat pustynny, suchy. Pod koniec września temperatury oscylują w granicach 27-33 stopni, co w połączeniu z bardzo suchym powietrzem obniża temperaturę odczuwalną o kilka stopni. W miejscach położonych powyżej 1700-1900 metrów temperatura może oscylować  w okolicach 22-23 stopni. Natomiast na szczycie Toubkala o świcie powinniśmy spodziewać się lekkiego mrozu i sporadycznych miejsc z niewielką ilością śniegu. Szanse na opady deszczu są niewielkie, możecie za to liczyć na pogodne noce przy których na pustyni będzie można podziwiać rozgwieżdżone niebo.

Widok na Ocean Atlantycki

Dla kogo jest wyjazd?

Bieganie będzie naszą formą przemieszczania się i szybszego zwiedzenia oraz eksploracji terenu. Tempo wycieczek nie będzie intensywne, jednak trzeba być przygotowanym na pokonywanie kilkunastu kilometrów dziennie. W większości w formie spokojnych marszobiegów. Jeżeli wysiłek w górskim terenie nie jest Ci obcy, lub startowałeś na asfalcie w biegach półmaratońskich – spokojnie sobie poradzisz. Nie musisz być szybkim biegaczem, najważniejsze jest bowiem to, abyś wytrzymał codzienny wysiłek i cieszył się w pełni walorami wyjazdu. Trasa na najwyższy szczyt Atlasu jest trekkingowa – sprzęt wysokogórski nie jest wymagany. Szlak do schroniska liczy 14-kilometrów i całość będziemy pokonywać wyłącznie marszem, gdyż będziemy szli z plecakami.

Termin wyjazdu – 24.09-1.10.2023

Cena – 3000 zł + 200 euro (gotówką na miejscu)

*Bilet lotniczy (ok. 1150 zł) kupujemy samodzielnie. Pomagamy w procesie wyboru połączenia i taryfy.

Rekomendowana trasa Kraków-Agadir (lot bezpośredni)

Terminy płatności:

Zadatek w wysokości 1200 zł należy wpłacić po zapisaniu się tytułem – „Zadatek obóz Maroko imię i nazwisko” na numer konta mBank 60 1140 2004 0000 3702 7716 5770 

Resztę kwoty  tj. 1800 zł należy wpłacić do 1 września 2023 roku.

WAŻNE – Organizatorem wyjazdu jest firma Obozy Górskie sp. z.oo. Zgodnie z obowiązującym prawem posiadamy gwarant ubezpieczeniowy jako pośrednik turystyczny oraz nasi klienci są objęci opieką Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

W cenę wyjazdu wchodzi:

  • opieka trenerów-przewodników
  •  wynajem aut oraz paliwo i opłaty autostradowe
  •  noclegi ze śniadaniami w hotelach i riadach
  •  ubezpieczenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego
  •  zezwolenie na wejście na Toubkal wraz z obowiązkowym przewodnikiem
  • organizacja noclegu w Desert Campie
  • nocleg w schronisku wysokogórskim pod Toubkal
  • dwie obiadokolacje (jedna w tradycyjnym riadzie, druga w schronisku)

*Uwaga! Bilet lotniczy kupujemy we własnym zakresie, jednak pomagamy w zakupie. Rekomendowane połączenie Kraków-Agadir (lot bezpośredni).

ZAPISY – mailowo – obozygorskie@gmail.com

Dodatkowe informacje – Patryk 518 -130-066

Zgrupowanie poprowadzą  trenerzy Patryk Aid i Maciej Żukiewicz.

Opublikowany w... Uncategorized

Komentarze

Bądz pierwszym komentującym.

Pozostaw wiadomość

*